Merkezi Süpürge Altyapı

Merkezi Süpürge Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Merkezi süpürge sistemi nedir; merkezi süpürge sistemi, ana vakum ünitesi, altyapı boru sistemi ve temizlik setinden oluşur. Temizlik yaparken, sadece esnek hortum ve temizlik başlığına ihtiyaç duyarsınız.

Toz ve atıklar duvardaki gizli hortum sistemi sayesinde depo kiler ya da evinizde uygun bir yere konuşlandırılan ana üniteye iletilir. Egzoz havası ve sağlık için zararlı olan mikro-tozlar egzoz borusu sayesinde evin dışına atılır. Böylece ev içindeki alerjenlerin önemli ölçüde azalmasını, havanın temizlenmesini ve evdeki toz alma işlerinin azalmasını sağlamış olur.

Eski yöntem temizlik süpürgelerinin aksine, merkezi süpürge sistemleri egzoz havasını evin içine atmaz. Dolayısıyla, tozların temizlikten önce ev içinde uçuşmasına sebep olmaz. Merkezi süpürge sistemleri aynı zamanda sessizdir, duyacağınız tek ses emilen havanın sesidir. Ana ünitenin sesi bulunduğu odanın dışından duyulmayacaktır.

Merkezi Süpürge Sistemi Nedir?

Pratiktir, kolay kullanımı sayesinde evinizin içinde elektrik kablosu ile birlikte bir süpürge dolaştırmanız gerekmez.

1-Boru sitemi, 2-Vakum prizi, 3-Ana Vakum Ünitesi, 4-Faraş Sistemi, 5-Şömine/Sıvı Ön ayırıcı sistemi, 6-Egzoz çıkışı

Merkezi Süpürge Sistemi Nasıl Kurulur?

Merkezi Süpürge ana üniteler

Ana Ünite Tercihi

Öncelikle evin büyüklüğü ve çalışma süresine göre doğru ana ünite seçilmelidir. Doğru ana ünite tercihi, gerekli vakumun oluşturulması ve çalışma sürelerinin uzunluğuna göre sistem ömrünün uzun olması için çok önemlidir.

Ana Ünitenin Yeri

Ana Ünite yeri belirlenirken, çok katlı evlerde yer çekimi etkisi de düşünülerek alt katlar tercih edilmelidir. Eğer üst katta bir yere konulmak zorunda ise, prizden yukarı doğru 4 mt mesafe geçilmemelidir. Ana üniteler, kiler, depo, merdiven altı, dolap içi gibi yerlere konulabilir. Sistem kendi içinden geçen hava ile soğuduğu için özel bir havalandırmaya ihtiyaç duymamaktadır. Ana ünite için gerekli minimum yer gereksinimi için seçilen ünitenin teknik özelliklerine bakılmalıdır. Ana ünitenin sökülüp takılabileceği boşluklar ve toz haznesinin bakımı için erişimin kolay olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Egzoz Hattı

Merkezi süpürge ana ünitesi için, bulunduğu yerden en fazla 5 mt mesafede dışarıya ya da havalandırma bacasına erişen bir egzoz hattı oluşturulmalıdır. Eğer 5 mt mesafede egzoz hattı dışarıya ya da havalandırmaya ulaşamıyorsa, egzoz hattındaki boru çapı büyültülerek daha uzun mesafede egzoz oluşturulabilir

Altyapı Kurulumu

Altyapı kurulumu esnasında her zaman tesisat en kısa şekilde oluşturulmalıdır. Gereksiz dönüşler, inişler ve çıkışlardan kaçınılmalıdır. Muflu düz boru kullanılıyorsa boru yönlerine dikkat edilmelidir. Y çatallarda partiküllerin en kolay gideceği şekilde giriş çıkış yönlerine dikkat edilmelidir. Yapıştırma ve kesme işlemlerine maksimum  özen gösterilmelidir

Vakum Prizlerinin Yeri

Vakum prizlerinin yeri belirlenirken, temizlik hortumunun 8,10 ya da 12 mt olacağı düşünülerek, minimum priz sayısı ile evdeki tüm noktaların rahatça süpürülebilmesi sağlanmalıdır. Çok uzun bir merkezi süpürge hortumun kullanımda çıkaracağı zorluk gibi çok sayıda vakum prizi konulmasının da sisteme getireceği yük göz önünde bulundurulmalıdır. Gelecekte ortaya çıkabilecek yeni süpürme alanları için hortum uzatma aparatları da mevcuttur.

Merkezi Süpürge kurulumu
Zayıf Akım Kablolarının Çekilmesi

Ana üniteye çalışma komutunu zayıf akım kabloları iletir. Bu kablolar, ayrı ayrı ana üniteye çekilebileceği gibi
vakum prizleri üzerinden birbirlerine uğrayarak ta çekilebilir. Zayıf akım kablolarında + ya da – kutup yoktur. Bu nedenle bağlantı da özel olarak dikkat edilmesi gereken bir husus yoktur.

Ana Ünite Montajı ve Sistemin

Devreye Alınması Ana ünite duvara asıldıktan sonra vakum ve egzoz hattı bağlantıları yapılır, uygun bir kaçak akım ve sigorta sistemi olan prize bağlanarak devreye alınır.

 

Videolar için Alfavac Youtube kanalını ziyaret ediniz.

Merkezi süpürge baglantı sekli